31.10.2019
SİM İPLİK ARTIK O ESKİ SİM İPLİK DEĞİL

Gelişen teknoloji ve değişen şartlarla birlikte tekstil ürünlerinin özellikleri ve yapıları da sürekli değişiyor ve gelişiyor. Yüzlerce yıl önce gerçek metallerden elde edilen ve kıyafetlere ışıltı katan metalik iplikler, 1960’lara geldiğimizde sentetik sim iplikler halinde üretilmeye başlanmış ve tekstil ürünlerinde daha kolay ve daha geniş bir spektrum oluşturarak kullanılır hale gelmiştir.

Ancak sim ipliklerin modern halleri de yıllar içerisinde gelişmiş ve günümüzdeki son halini almıştır. 60’lı yıllardaki sim iplikler daha az dayanıklı, renklerini ve özelliklerini daha çabuk yitiren ve kumaş üretim sürecinde kullanımı daha zor olan ipliklerdi. Günümüzde ise gelişmiş silikon uygulamaları, iyonize metal kaplamaları ile boya kaplamalarının gelişen teknolojinin yardımı ile daha hassas bir şekilde uygulanabilmesi ve sim ipliklerin üretim sürecinde daha ince şeritler halinde üretilebilmeleri sonucu olarak sim iplikler önceki yıllara göre hem dayanımı daha yüksek ve kullanışlı, hem de daha ince ve metrajlı olabilmektedir.

Hirasim günümüz teknolojilerini en iyi şekilde takip edip kullanarak sim iplik üretimi gerçekleştirmektedir. Bu durum Hirasim sim ipliklerini kullanan üreticiler için de üretim sürecinde kolaylık ve zaman tasarrufu anlamına gelmektedir. Hirasim Avrupa ve Dünya standartlarında ve Oeko-Tex Standard 100 sertifikalı ürünleriyle moda dünyasına renk katarken, insan sağlığını gözetmek zorunda olduğunun da farkındadır. Bu iki çok önemli değer; teknoloji ve insan sağlığı, Hirasim markasının bugün sahip olduğu güven algısını borçlu olduğu iki önemli vazgeçilmez unsurdur.