04.04.2019
Ürünler Genel Bilgi

Türkçede yaygın olarak “sim iplik” olarak tanımlanan “metalik iplik”, en genel anlamda “metalden yapılmış iplik” anlamına gelir. Literatürde ise “metalik bileşenin korunması amacıyla bir metalik bileşen ile bir plastik bileşenin bir araya gelmesiyle üretilen “kontinü filament (kesiksiz lif)” olarak tanımlanır.

Metalik iplikler, genel kanının aksine sadece günümüz moda anlayışıyla ortaya çıkan ürünler değildir. Tarihte; gümüş, bakır, bronz gibi yumuşak metallerin ince levhalar haline getirilmek için dövülmesi, sonra da bu levhaların dar şeritler halinde kesilmesi ile metalin ipe dönüştürüldüğü ve pırıltılı bir görünüme ulaşmak için tamamen dekoratif amaçlı kullanıldığı görülür.

Metalik iplik, tekstil lifi olarak kullanıma uygun olmaması nedeniyle başlarda sınırlı bir alanda değerlendirilmiştir. Üretim maliyetinin yüksek olması, esnek bir yapısı bulunmaması ve bu nedenle örmeye de dokumaya da elverişsizliği ile aşınmaya karşı dayanımının düşüklüğü, uzun yıllar boyunca kullanım alanını kısıtlamıştır.

Kurdele gibi düz şerit kesitli olmalarından kaynaklı keskin kenarları yüzünden sert ve pürüzlü bir tutumları olması da dezavantajlıdır. Ayrıca altın dışındaki metallerden üretilen iplikler zamanla kararıp parlaklığını yitirir.

Tüm bu sorunlar, modern tekniklerin geliştirilmesi sayesinde büyük oranda aşılmıştır. Daha düşük maliyetli malzemeler kullanılarak altın, gümüş, bakır ve bronz gibi çekici etkiye sahip ama aynı zamanda tekstil lifleri ile beraber kullanılabilecek nitelikte metalik iplikler üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde; halı, perde, döşemelik kumaş, kadın giyim, ayakkabı, çanta gibi birbirinden çok farklı alanlarda sim iplik kullanılmaktadır. Örme, dokuma, triko, brode ve nakış gibi uygulamalarla da her geçen gün yeni trendler ortaya çıkmaktadır.

Modern ve maliyeti düşük metalik iplik, yaygın olarak alüminyum folyonun plastikler ile kaplanması sonucu elde edilen bir kompozit yapıdır. Bu iplikler ya aluminyum folyonun ya da üzeri vakum yöntemiyle buharlaştırılmış alüminyum kaplanmış plastik filmin düz şeritler halinde kesilmesiyle elde edilmektedir. Farklı metaller ve plastikler kullanılarak sonsuz çeşitlilikte metalik iplik üretmek mümkündür. Ancak alüminyum ve poliester filmler en fazla kullanılan malzemeler olmakla birlikte, en yaygın kullanılan üretim yöntemleri şöyledir:

1. Her iki yüzeyi de selüloz asetat bütirat film ile lamine edilmiş alüminyum folyonun kontinü düz mono filamentler şeklinde kesilmesi.
2. Her iki yüzeyi de selofan film ile lamine edilmiş alüminyum folyonun kontinü düz mono filamentler şeklinde kesilmesi.
3. Her iki yüzeyi de plastik film ile lamine edilmiş alüminyum folyonun kontinü düz mono filamentler şeklinde kesilmesi.
4. Sadece metalize yüzeyi veya her iki yüzeyi de plastik film ile lamine edilmiş alüminyum metalize plastik filmin kontinü düz mono filamentler şeklinde kesilmesi.
5. Sadece metalize yüzeyi koruma amaçlı kaplanmış alüminyum metalize plastik filmin kontinü düz mono filamentler şeklinde kesilmesi.

Metalik iplikler 3 özellik ile ifade edilmektedir; genişlik, kalınlık ve malzeme tipi.

Genişlik: İpliğin bir inçin kaçta kaçı olduğunu göstermektedir. Ör; 1/ 32”, 1/69”, 1/ 85”, 1/100”, 1/127” vb.

Kalınlık: Plastik film ile metalize bileşenin kalınlıklarının toplamının 100,000 inçe oranıdır.

Malzeme tipi: Plastik film ve metalin adıdır.

Ör:, 1/69” genişlik, 150/100,000” kalınlık, Poliester/Aluminyum Folyo İplik

Hirasim’de üretilen metalik iplikler, temelde “şeffaf poliester film, sedef poliester film veya metalize yüzeyi koruma amaçlı kaplanmış alüminyum metalize plastik (poliester veya naylon) filmin kontinü düz mono filamentler şeklinde kesilmesi” yöntemi ile elde edilmektedir. Ürünler; takviyesiz M tipi veya takviyeli MX tipi olarak gruplanmaktadır.